BOZKURTLAR OTAĞI
BOZKURTLARIN OTAĞINA HOŞGELDİNİZ.

ÜYE ADI OLARAK TÜRKÇE İSİMLER KULLANINIZ.
AKSİ DURUMDA ÜYELİĞİNİZ KABUL EDİLMEYECEKTİR.

ÜYELİĞİNİZİN HEMEN AKTİF OLMASI İÇİN MAİL ADRESİNİZE GELEN ÜYELİK AKTİVASYON LİNKİNE TIKLAYINIZ.ÜLKÜCÜ HAREKET ENGELLENEMEZ
 
AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Sayfayı FaceBook'ta Paylaş

Paylaş | 
 

 ÜLKÜCÜ ŞEHİTLERİMİZ VE MEZAR YERLERİ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
TÜRK
KAĞAN

avatar


MesajKonu: ÜLKÜCÜ ŞEHİTLERİMİZ VE MEZAR YERLERİ   Ptsi Mart 23, 2009 12:34 am
RUHU ŞÂD OLSUN ALİ BÜLENT ORKAN
13 AĞUSTOS 1982
Samsun’luydu 25 yaşında olup, ailece Anakar Etlik Aşağıeğlence semtinde oturuyorlardı. Ankara İncirli Lisesi Gece Bölümü ögrencisiydi. Piyangotepe katliamından sorumlu tutularak yargılandığı 12 Eylül mahkemelerinde idam cezasına çarptırılmıştı. Kapatıldığı Mamak Askeri Cezaevi Ölüm Hücresi’nde sabaha karşı alınarak götürüldüğü Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde asılarak şehid edildi. Cenazesi Ankara Karşıyaka Asri mezarlığı’na defnedildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ALİCAN KARAOSMANOĞLU
18 HAZİRAN 1977
Ankara-Küçükesat semtinde oturuyordu. 17 yaşındaydı. Mimar Kemal Lisesi öğrencisiydi. Okul civarında pusu kuran komünistler tarafından kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi Karşıyaka mezarlığında toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ALİ CIBIR
17 MAYIS 1979
İstanbul Bakırköy’de MHP ilçe binasının karşısında bulunan bir pasajda muhasebe bürosu vardı ve muhasebecilik yapmaktaydı. İlçe binasına baskın yapmak için gelen komünistler binada kimseyi bulamayınca, ülkücü olduğunu bildikleri Ali Cıbır’ın dükkânını basarak çalıştığı yerde şehid etmişlerdir.

RUHU ŞÂD OLSUN ALİ ÇAKIROĞLU
9 ŞUBAT 1978
Trabzon’luydu. Üniversite hazırlık kurslarına katılmak için memleketinden İstanbul’a gelmişti. 18 yaşındaydı. İstanbul Selimiye Çiçekçi mahallesinde komünistler tarafından arkadan vurularak ağır yaralandı. Devlet hastanesine kaldırıldıysa da kurtarılamıyarak şehid oldu.

RUHU ŞÂD OLSUN ALİ ÇETİNER
8 ŞUBAT 1979
Gaziantep’liydi. Lise mezunu olup 21 yaşındaydı. Gaziantep ÜGD yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunuyordu. Gece evine dönerken daha önceden pusu kurarak beklemekte olan komünist militanlar tarafından tam evinin kapısını açarken arkasından kurşunlanmak suretiyle şehid edildi. Cenazesi Gaziantep’te toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ALİ ÇETİN
6 AĞUSTOS 1979
Kayseri’liydi ve Türk Silahlı Kuvvetlerı’nde Asteğmen olarak görevliydi. Kayseri’ye tayin izni münasebetiyle bir haftalığına ailesini ziyaret için gelmişti. Evli ve iki çocuk babasıydı. Askere gitmeden önce MHP İstanbul İl Teşlilatı’nda görev yapmıştı. 1979 yılı Ramazan ayında komünist katillerce kaçırılarak çok feci şekilde şehid edildi. Cenazesi Kayseri Asri mezarlığında toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ALİ ÇİFTÇİ
20 NİSAN 1978
Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesindendi. Polisin yaptığı bir arama sırasında görevli emniyet komiseri ile aralarında çıkan bir tartışma sonucu komiserin ateş etmesi üzerine başına isabet eden kurşunlarla olay yerinde şehid oldu. Cenazesi memleketinde toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ALİ FUAT MEYDAN
ŞUBAT 1980
Artvin’in Şavşat ilçesindendi. İstanbul Feriköy’de oturuyordu. İnşaatçılık yapıyordu. Feriköy semtinde bir kahvehanede oturduğu sırada kahveye giren komünistler tarafından kafasına kurşun sıkılarak şehid edildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ALİ GÖRKEM
18 TEMMUZ 1979
Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Sarıkeçili köyündendi. 37 yaşında evli ve 8 çocuk babasıydı. Bossa fabrikasında işçi olarak çalışıyor ve PTT Evleri mahallesinde oturuyordu. Sabah işine giderken yolda önünü kesen komünist katiller tarafından kurşunlanarak şehid edildi. Daha sonra olay mahalline gelen polisler üzerinden çıkan ülkücü bir şaire ait şiir’i görünce „Bir faşist daha temizlendi“ diyerek cesedini tekmelediler. Cenazesi toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ALİ KOÇ
3 HAZİRAN 1980
Kayseri’liydi. Ailece Plevne mahallesinde oturuyorlardı. 20 yaşlarında olup öğrenciydi. Plevne mahallesi ÜGD Şubesi başkanıydı. Mahallesinde gezerken komünistler tarafından vurularak şehid edildi. Cenazesi Asri mezarlıkta toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ALİ KÖLEOĞLU
NİSAN 1980
Uşak MHP il başkanıydı. Muhasebecilik yapıyordu. İşyerinde bulunduğu bir sırada koruma polisinin yanından ayrılmasını fırsat bilen komünistler tarafından kurşunlanarak ağır yaralandı. Acilen kaldırıldığı Eğe Üniversitesi Tıp Fakultesi Hastanesi’nde, şeker hastası olduğu gözardı edilerek verilen sakıncalı ilâçlar sebebiyle şehid oldu.

RUHU ŞÂD OLSUN ALİ MUHİTTİN NARİÇ
4 AĞUSTOS 1980
İstanbul- Mecidiyeköy’de ailece oturmaktaydılar. Babası Hergün Gazetesi’nin sahiplerindendi. Olay günü dükkânlarınını basan komünist katiller tarafından kardeşiyle birlikte kurşunlanarak şehid edildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ALİ OSMAN DEVECİOĞLU
HAZİRAN 1979
İstanbul-Çeliktepe semtinde oturuyordu. Çeliktepe’de annesiyle birlikte giderlerken komünistlerin silâhli saldırısına uğradı. Aldığı kurşun yaraları sebebiyle olay yerinde annesinin kolları arasında şehid oldu.

RUHU ŞÂD OLSUN ALİ RIZA ALTINOK
24 HAZİRAN 1980
Aydın’ın Çine kazasıan bağlı Gökkaya köyündendi. Silihlı Kuvvetlerin çeşitli kademelerinde görev yaptıktan sonra sağlık sebebiyle Önyüzbaşı rütbesinden ayrıldı. Evli ve iki çocok babasıydı. 58 yaşındaydı. İstanbul Gaziosmanpaşa MHP İlçe başkanlığı yapıyordu. Rami semtinde ailece oturuyorlardı.Olay günü saat 12.45 sıralarında evine giren biri kız dört komünist militan tarafından eşi ve kızıyla birlikte şehid edildi. Cenazesi Şişli Camiinde kılınan öğle namazından sonra Bebek’teki Aşiyan mezarlığına defnedildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ALİ RIZA SARAN
İstanbul Hasköy semtinde Çıksalın mahallesinde oturuyor ve aynı mahallede bir bakkal dükkanı işletiyordu. 50 yaşlarında olup, evli ve çocuk sahibiydi. Mahallenin MHP’li muhtar adayıydı. Komünistler tarafından bakkal dükkânına yapılan silâhlı saldırı neticesi vurularak şehid edildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ALİ SÜNNETÇİ
23 OCAK 1980
İstanbul-Şişli MHP İlçe yönetim kurulu üyesiydi. Şişli’de bir fabrikada mühendis olarak çalışıyordu. Evli ve çocuk sahibiydi. Olay günü fabrika yakınında pusu kuran üç komünist militan tarafından vurularak şehid edildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ALİ TEZDOĞAN
27 MART 1979
İstanbul-Eyüp MHP İlçe teşkilatının kurucularından olup, yönetim kurulu üyeliği yapmaktaydı. Eyüp Pazariçi semtinde oturuyordu. Evli ve çocuk sahibiydi. Eyüp MHP İlçe binasının altında camcılık yapıyordu. Bir kamyonete dolarak gelen komünist militanlarca dükkanın içinde kurşun yağmuruna tutularak şehid edildi. Aynı saldırganlar parti binasını da bombaladılar. Cenazesi Eyüp Mezarlıgına defnedildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ALİ UZUN
30 AĞUSTOS 1980
Gümüşhane’nin Bayburt kazasındandı. İstanbul-Bakırköy’de oturuyor, işçi olarak çalışıyordu. Olay günü Bakırköy Bahçelievler semtinde Yayla durağı yakınında bulunan bir kuru temizleme dükkânına elbiselerini almak için yanındaki arkadaşlarıyla birlikte giderken komünist bir katilin silâhlı saldırısına uğradı. Yaralanıp yere düşünce, yanındaki arkadaşlarıyla birlikte kafalarına ateş edilmek suretiyle şehid edildiler.

RUHU ŞÂD OLSUN ALİ YAŞAR GÜNAYDIN
7 KASIM 1979
İstanbul-Zeytinburnu Yenidoğan mahallesinde oturmaktaydı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde komiser muavini olup, POL-BİR üyesiydi. Evli ve çocuk sahibiydi. Olay günü sabahı görevine gitmek için otomobiline bindiği bir sırada pusu kurmuş olan komünistlerce kurşunlanarak şehid edildi. Şehadetinden önce silahına davranmak fırsat bulduğunda terörist,katil saldırganlardan birini yaralıyarak ele geçmesini sağladı.

RUHU ŞÂD OLSUN ALİ YAŞAR
AĞUSTOS 1980
Yozgat’ın Akdağmadeni İlçesine bağlı Dayılı köyünden olup, 45 yaşındaydı. Ankara’nın Türközü Bağcılar mahallesinde oturmaktaydı, evli ve çocuk sahibiydi. Emniyet Müdürlüğü’nde bekçi olarak görev yapıyordu. Olay günü sabahleyin göreve giderken Bedamlıdere Trafo Durağında bir gurup komünistin saldırısına uğrayarak şehid edildi. Cenazesi Karşıyaka mezarlığına defnedildi. Oğlu şehadeti sırasında ülkücü olduğu için aranıyordu.

RUHU ŞÂD OLSUN ALPARSLAN GÜMÜŞ
3 KASIM 1975
Afyon’un Bolvadin kazasındandı. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Matematik Bölümü 2.sınıf öğrencisiydi. Yıldırım Beyazıt Öğrenci Yurdu’nda kalıyordu. 22 yaşındaydı. Olay günü okula geldiğı bir sırada okulun önünde önceden bekleyen otuz-kırk kişilik komünist gruptan otamatik silâhlarla açılan yaylım ateşi sırasında başından aldığı kurşun yarası sebebiyle ağır yaralandı. Hacettepe Hastanesine kaldırılarak acilen beyin ameliyatına alındıysa da, kurtarılamayarak şehid oldu. Cenazesi Bolvadin’de toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ALPER TUNGA UYTUN
13 NİSAN 1979
Tunceli’nin Çemişkezek kazasından olup, 24 yaşındaydı. Ankara-Keçiören Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Anadoluhisarı Gençlik ve Spor Akademisine girmişti. Şehadeti sırasında bu okulun son sınıf öğrencisiydi. Ailece İstanbul-Erenköyde oturmaktaydılar. Okulun öğrenci derneği başkanıydı. Olay günü arkadaşlarıyla birlikte Cuma namazını kılmak için gittikleri okul yakınında ki bir camiden çıkarken cami önünde bekleyen bir grup komünist militanının (piçinin) saldırısına uğrayarak bıçakla üç yerinden ağır yaralandı. Acilen Beykoz Devlet Hastanesi’ne oradan da Paşabahçe’de başka bir hastaneye kaldırıldıysa dayapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehid oldu. Cenazesi İstanbul Çengelköy mezarlığına defnedildi. Cami önünde bıcakla vurulduğunda camiden çıkan ve olayı tepkisiz seyreden cemaate hitaben söylediği ibret verici „Bir müslümana saldırılıyor. Hiç biriniz müdahale etmiyorsunuz. Böyle giderse korkarım yakında sizler de aynı akıbete uğrarsınız..!“ sözleri daha sonra gerçekleşmiş ve bu caminin cemaatinden bir çok insan komünistler tarafından saldırıya maruz kalmıştır.

RUHU ŞÂD OLSUN ARİF ÜZÜM
12 ARALIK 1979
İstanbul-Zeytinburnu Tepebağ mahallesinde oturuyor ve aynı mühitte kasaplık yapıyordu. Evli ve çocuk sahibiydi. 30 yaşlarındaydı. Olay günü kasap dükkânını basan komünist militanlar tarafından vurularak şehid edildi. Kardeşi de ülkücülük suçundan cezaevine girmişti.

RUHU ŞÂD OLSUN ARİF YILMAZ
14 AĞUSTOS 1978
Kayseriliydi. Ailece Kayseri’nin Hürriyet mahallesinde oturuyorlardı. 21 yaşında, evli ve şehadetinden sonra dünyaya gelen Gül adı verilen bir kız çocuğu oldu. Kayseri Eğitim Enstitüsü birinci sınıf öğrencisiydi. 1978 yılı Ramazan ayında okuldan çıktıktan sonra ülkücü grupla birlikte evine giderken yolda pusu kuran komünist militanların açtıkları yaylım ateşi sırasında kafasıan isabet eden tek kurşunla ağır yaralandı. Hastaneye kaldırıldıysa da kurtarılamayarak şehid oldu. Cenazesi Ankara’dan getirildikten sonra Kayseri Asri mezarlığında toprağa verldi.

RUHU ŞÂD OLSUN ARSLAN KARAKAYA
7 TEMMUZ 1979
Samsun’un Kavak ilçesindendi. 27 yaşında, evliydi ve Samsun’un Hastanebaşı semtinde oturuyordu. Geçimini taksi şoförlüğü yaparak sağlıyordu. Olay günü, ülkücü arkadaşlarıyla birlikte hastanede yatan bir arkadaşını ziyaretten dönerken, Devlet Hastanesi yakınlarında pusu kuran komünist militanların bindikleri taksiyi kurşun yağmuruna tutmaları neticesinde şehid oldu. Cenazesi Samsun’da toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ASLAN SİVRİ
8 KASIM 1979
Dok-Gemi İş Sendikası yöneticilerinden olup, İstanbul Hasköy’de Çıksalın mahallesinde oturuyordu. 55 yaşında evli ve çocuk sahibiydi. Hasköy’de komünistlerin saldırısına uğrayarak şehid oldu.

RUHU ŞÂD OLSUN ATALAY ÇAKIR
30 TEMMUZ 1979
Balıkesir’liydi. Balıkesir’de Sakarya mahallesinde oturuyordu. 20 yaşlarındaydı. Liseyi yeni bitirmişti. Balıkesir ÜYD Yönetim Kurulu üyesiydi. 1979 yılı Ramazan ayında bir gün mahallelerinde bulunan Sakarya Camiine giderken Bağlar caddesinde komünist bir militanın silâhlı saldırısına uğrayarak şehid oldu. Cenazesi Balıkesir Başçeşme mezarlığına defnedildi. Girdiği ünüversite imtihanlarından Hukuk Fakultesini kazandığına dair bir belge şehadetinden bir gün sonra gelmişti.

RUHU ŞÂD OLSUN AYDIN DEMİRKOL
22 MART 1981
Malatya’lıydı. 24 yaşında olup, Malatya Sümer Lisesi’nde öğretmenlik yapıyordu. Ülkü-Bir mensubuydu. 21 Mart 1981 tarihinde gece ifadesine başvurulacağı gerekçesiyle Malatya’daki evinden polis ve askerler tarafından alınark götürüldükten sonra gördügü ağır işkenceler neticesi meydana gelen iç kanamalar sebebiyle şehit oldu.

RUHU ŞÂD OLSUN AYHAN YAZICI
11 OCAK 1980
Trabzon’luydu. İstanbul-Zeytinburnu Yeşiltepe mahallesinde oturuyordu. 17 yaşında olup İhsan Merci Lisesi üçüncü sınıf talabesiydi. Okulunda ülkücü grubun başkanlığını yapıyordu. Olay günü sabahleyin okuluna gitmek üzere evinden çıktıktan az sonra yolunu kesen komünist militanlarca vurularak ağır yaralandı. O haliyle evlerini sığınmak isterken peşi sıra gelen komünistler tarafından tekrar kurşunlanmak suretiyle evlerinin kapısında şehid edildi. Daha önce de komünistlerin çeşitli saldırılarına uğramıştı. Şehadetinden sonra sırtında 14 kurşun yarası tespit edildi. Cenzesi Zeytinburnu Merkezefendi Mezarlığı’na defnedildi.

]RUHU ŞÂD OLSUN AYŞE ÇETİNKAYA
12 HAZİRAN 1980
Adana’da Yürttaş İplik Fabrikası’nda işçi olarak çalışıyordu ve MİSK işçi temsilciliği yapıyordu. 31 yaşındaydı. Olay günü akşam evinde oturduğu bir sırada kapısını açtıran komünist katiller tarafından vurularak şehid edildi. Cenazesi Adana Asri Mezarlığı’nda defnedildi.En son ZeMAHŞER tarafından Ptsi Mart 23, 2009 4:31 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
TÜRK
KAĞAN

avatar


MesajKonu: ÜLKÜCÜ ŞEHİTLERİMİZ VE MEZAR YERLERİ   Ptsi Mart 23, 2009 4:00 pm

RUHU ŞÂD OLSUN AYTEKİN TAŞÇI
14 OCAK 1977
Aydın’lıydı. İstanbul’da Aydın Öğrenci Yurdu’nda kalıyor ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okuyordu. Olayünü Beyazıt meydanından yürürken yanına yaklaşan üç komünist militan tarafından kimlik kontolü yapıldıktan sonra kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi Aydın’da toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN BAHATTİN KAPLAN
Kırşehir’in Kaman ilçesinden olup, 18 yaşındaydı. Ailece Ankara Akdere Peyami Safa mahallesinde oturuyorlardı. Beklemeli lise öğrencisiydi. Seyyar satıcılık yapan babasına yardım ediyordu. Bir arkadaşıyla birlikte bulunduğu Akdere Bademli semtinde komünist katillerin silâhlı saldırısı sonucu vurularak şehid oldu. Cenazesi Ankara Karşıyaka Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN BAHRİ AKSU
24 ARALIK 1979
Gümüşhane’liydi. İstanbul Şişli’de oturuyor ve bir fabrikada işçi olarak çalışıyordu. Evli ve çocuk sahibiydi. Komünist katiller tarafından Şişli’de vurularak şehid edildi. Hanımı 12 Eylül’den sonra sıkıyönetim tarafından gözaltına alınarak götürüldüğü Üsküdar Amirliği’nde işkence gördü ve İstanbul MHP davasında sanık olarak yargılandı.

RUHU ŞÂD OLSUN BAHRİ BİLGE
17 MART 1979
Giresun’un Görele ilçesine bağlı Çanakçı mahiyesindendi. İstanbul-Ümraniye 1 Mayıs mahallesinde oturuyor ve Oto-Yol Fiat Fabrikasından işçi olarak çalışıyordu. MİSK mensubuydu. Evli ve çocuk sahibiydi. Olay günü dört arkadaşıyla birlikte Ümraniye taş oacaklarına götürülerek işkence sonucu şehid edildi.

RUHU ŞÂD OLSUN BAKİ YEŞİLOĞLU
29 TEMMUZ 1978
Kırıkkale’liydi. 36 yaşında, evli ve iki çocuk babasıydı. Ailece Bursa’da ikamet ediyorlardı. Tofaş fabrikasında işçi olarak çalışıyor ve sendika temsilciliği yapıyordu. MİSK mensubuydu. Fabrikada sendika mücadeleri sırasında meydana gelen bir olaydan dolayı tutuklanmış ve Bursa Kapalı Cezaevi’ne konmuştu. Cezaevinde de sürdürdüğü siyasi faaliyetler sebebiyle Balıkesir Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi. Olay günü Cezaevi idaresi tarafından telefon çağrısı olduğu söylenerek koğuşundan alınıp idare binasına götürüldüğünde böyle bir çağrının olmadığı, kendisini telefonla kimsenin aramadığını öğrenerek geri koğuşuna dönerken sol siyasi kısmında kasıtlı olarak açık bırakılan kapılardan ellerinde şiş ve bıçaklarla çıkan komünist militanların saldırısı neticesi karşı koyup mücadele etmesine rağmen şehid düştü. Cenazesi memleketi Kırıkalale’de toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN BAŞARAN KAMBUR
13 AĞUSTOS 1979
Rize’liydi. İstanbul-Eyüp Marangozlar sitesinde marangozluk yapıyordu. Evli ve çocuk sahibi olup, Eyüp Ortakçalar semtinde oturuyordu. Ülkücü İşçiler Derneği’nin Marangozlar Sitesi’nde kurulması için bir takım çalışmalar yaptığı sırada gece evine giderken yoluna pusu kuran komünist katillerce vurularak şehid edildi. Cenazesi Eyüp mezarlığında toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN BAYRAM ÇONOĞLU
TEMMUZ 1977
Samsun’un Havza kazasındandı. Erzurum İşletmecilik Fakultesi 1. Sınıf öğrencisiydi. 18 yaşındaydı. Ailece Havza’da oturuyorlardı. Okul tatili münasebetiyle memleketinde bulunduğu bir sırada pazar yerinde komünistlerle ÜOD binasının önünde çıkan bir kavgada arkadan bıçaklanarak ağır bir şekilde yaralandı. Hastaneye kaldırılırken de yolda şehid oldu. Cenazesi Havza mezarlığında defnedildi.

RUHU ŞÂD OLSUN BAYRAM NURİ ÖZYILDIRIM
12 MART 1980
Adana’nın Zillidede mahallesinde oturuyordu. 30 yaşındaydı. Şehadetinden kısa bir süre önce mahallesindeki komünistlerle çatışmaya girdiği için cezaevine konulmuştu. Olay günü Zillidede mahallesinde evinin yakınında komünist militanlar tarafından vurularak şehid edildi.

RUHU ŞÂD OLSUN BEDRİ AKBAŞ
4 TEMMUZ 1978
Kahramanmaraş’ın Elbistan kazasına bağlı Çatova (Maraba) köyündendi. 19 yaşında ve lise talebesiydi. Evli ve bir kız çocugu babasıydı. Şehadetinden sonra da bir kız çocuğu daha doğdu. Olay günü Elbistan’da komünist katiller tarafından yanında bir arkadaşıyla birlikte köprübaşında pusuya düşürülerek şehid edildi. Cenazesi köyünde toprağa verildi. Şehadetinden önce ağabeyi Hasan Hüseyin Akbaş meşhur ETKO dâvâsından tutuklanarak cezaevine kapatılmıştı. Daha sonra ağabeyi de cezaevinde komünistler tarafından şehid edildi.

RUHU ŞÂD OLSUN BEKİR BAĞ
1980
Ankara’nın Çubuk kazasından olup, 18 yaşındaydı. Ankara Abidinpaşa Bağlarbaşı sokakta ailece oturuyorlardı. 12 Eylül’den sonra çeşitli iddialarla alındığı C-5 de işkence gördükten sonra Mamak Cezaevi’ne gönderildi. Cezaevinden ve diğer tutuklulardan ayrı yere konularak sürekli işkence yapılıyordu. Olay günü „hücresinde kendisini asmış olarak bulundu“ iddiasıyla hastaneye kaldırıldı. Ancak kurtarılamayarak şehid oldu. Şehadet sebebi günlerce aralıksız olarak süren fiziki işkencelerin vucudunda meydana getirdiği harabiyetti. Yara ve çürüklerden simsiyah olmuş cenazesi otopsi yapılmadan Ankara’da toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN BEKİR ÇİFTER
18 EKİM 1979
Kayserili olup, ailece Kayseri’nin Emek mahallesinde oturuyorlardı. 16 yaşındaydı ve Kayseri Sanat Okulu’nda öğrenciydi. Olay günü okuldan evine dönerken Burç yakınlarında komünistlerce açılan ateş neticesinde ağır yaralandı. Hastaneye kaldırıldıysa da, doktorların ilgisizliği sebebiyle şehid oldu. Cenazesi Kayseri Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi. Ailesinin tek erkek çocuğuydu.

RUHU ŞÂD OLSUN BEKİR ÇON
3 ARALIK 1977
Samsun’un Havza kazasına bağlı Kamlık köyündendi. Ülkücü bir aileye bağlı olup, daha önce amcasının oğlu da şehid edilmişti. Lise mezunuydu ve 22 yaşındaydı. 19 Kasım 1977 tarihinde Suluova’da yapılan MHP eğlence gecesine Havzalı ülücülerle birlikte gidip, Suluova’da Emek Sineması’nda eğlenceye katıldığı bir sırada daha önceden salona yerleştirilen saatli bir bombanın infilâkıyla yanında bulunan arkadaşıyla birlikte ağır yaralandı. Merzifon Devlet Hastanesine kaldırıldıysa da tıbbı yetersizlikler sebebiyle Ankara Yüksek İhtisas Hastanesine kaldırıldı. Bir müddet tedavi görmesine rağmen kurtarılamıyarak saat 23.00 sıralarında şehid oldu. Uzun müddet Havza ÜOD’de çeşitli görevlerde bulunmuştu. Cenazesi Havza’da toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN BEKİR GİZLİGÖL
Şanlıurfa’nın Siverek kazasıan bağlı Büyükgöl köyündendi. Aynı köyde otruyorlardı. 20 yaşındaydı. Köylerini basan Kürtçü komünistlerle giriştiği silahlı çatışma sırasında aldığı kurşun yaraları sebebiyle şehid oldu. Cenazesi Büyükgöl köyü mezarlığına defnedildi.

RUHU ŞÂD OLSUN BEKİR KOÇ
8 MAYIS 1980
Tokat’lıydı. Ailece Ankara-Akdere Karşıyaka mahallesinde oturuyorlardı. 20 yaşlarında olup lise mezunuydu. Karşıyaka mahallesinde Ticaret Odası ilkokulu önünde durakta sabah işe gitmek için beklerken dört komünist katil tarafından vurularak şehid edildi. Cenazesi Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN BEKİR ŞENDİLMEN
29 HAZİRAN 1979
İstanbul-Zeytinburnu MHP ilçe başkanlığını yapıyordu. İstanbul-Bakırköy’de oturuyordu. 40 yaşlarında evli ve çocuk sahibiydi. Avukatlık yapıyordu. Olay günü evinden çıkıp yanında oğlu ve oğlunun bir arkadaşı olduğu halde otomobiline binip uzaklaşırken komünist militanların evlerinin yakınında kurdukları pusuda kurşunlanarak şehid oldu. Otomobilde bulunan oğlu ve oğlunun arkadaşı ağır yaralandı. Zeytinburnu MHP İlçe Seçim Kongresi’nde parti yetkililerinden birinin „Biz buraya başkan değil, şehid adayı seçiyoruz..“ şeklindeki konuşmasına rağmen aday olarak başkan seçilmişti.

RUHU ŞÂD OLSUN BEKİR ŞİMŞEK
1980
Kırşehir’in Hacıbektaş ilçesindendi. İzmir Tariş İplik fabrikasında işçi olarak çalışıyordu. Ailece ülkcüydüler. Evli ve iki çocuk babası olup, İzmir’in Bayraklı semtinde oturuyordu. Evinin önünde komünistlerin silahlı saldırısı sonucu sehid oldu.

RUHU ŞÂD OLSUN BEKİR YÜCEL
8 MAYIS 1979
Aslen Kahramanmaraş’lıydı. Kendisi Kastamonu’da doğup büyümüştü. Bursa’da Çınar Lisesi’ne öğretmenlik yapıyor ve Davutkadı mahallesinde oturuyordu. 33 yaşında evli ve beş aylık bir kız çocuğu babasıydı. Ülkü-Bir mensubuydu. Olay günü görev yaptığı okuldan akşamüstü iki öğretmen arkadaşıyla birlikte evine dönerken bindikleri otomobilin içerisinde komünist katiller tarafından kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi Kastamonu’da toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN BERCİS SEDEN
14 EYLÜL 1979
Gaziantep Hükümet Tabibliği görevini yaparken Nizip’te bulunan bir hastayı muayeneden döndüğü bir sırada yolda pusu kurarak bekleyen komünist militanların açtıkları yaylım ateşi neticesi makam şöförü ile birlikte vurularak şehid oldu.

RUHU ŞÂD OLSUN BİLAL AKBEl
12 EKİM 1979
Eskişehir Fevzi Çakmak mahallesinde oturuyordu. 19 yaşındaydı. CHP iktidarı döneminde Motor Meslek Lisesi’nden atılmıştı. Olay günü bir ülküdaşıyla evine giderken daha önce kendisini tehdit eden bir komünistle karşılaşmış, çıkan tartışmadan sonra evine giderken komünistin evden aldığı silâhla ateş etmesi neticesi karnından aldığı beş kurşunla yaralanmıştı. Ameliyatla beş kurşundan dördü çıkarılmış, son kurşunu almak için yapılan ikinci ameliyatta ilk ameliyat sonucu bağırsaklarının yanlış dikildiği anlaşılmış ve tedavi altına alınmıştı. Fakat iki ay sonra kurtarılamıyarak şehid oldu. Cenazesi Ankara Numune Hastanesinden alınıp Eskişehir’de toprağa verildi.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
TÜRK
KAĞAN

avatar


MesajKonu: ÜLKÜCÜ ŞEHİTLERİMİZ VE MEZAR YERLERİ   Ptsi Mart 23, 2009 4:01 pm

RUHU ŞÂD OLSUN BİLAL ARLI
16 HAZİRAN 1979
Samsun’un Kavak ilçesinden olup, 18 yaşındaydı. Samsun’da Çarşamba mahallesinde ailece oturuyorlardı. Erzurum Akşam Ortaokulu öğrencisiydi. Samsun’da bulunduğu bir gün Mecidiye caddesinde Konak sineması yakınındaki bir eczanenin önünde bulunduğu sırada mitingden dönen bir grup komünistin silahlı saldırısına uğrayarak kasığından yaralandı. Hastaneye kaldırıldıysa da kann kaybından şehid oldu. Cenazesi köyünde toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN BİLGE ÖZOY
Kayseri’nin Talas Nahiyesinden ülkücü bir ailenin iki yaşındaki kız çocuğuydu. Konya’nın Karapınar ilçesine bağlı Emirgazi kasabasında lise tarih öğretmenliği yapan Ülkü-Bir mensubu babası ile ev hanımı olan annesi beraberindeyken Konya’dan bindikleri domuştan bir grup komünist tarafından indirilerek tartaklandıklarında kendisine isabet eden tekmeler neticesi olay yerinde şehid oldu. Cenazesi memleketinde toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN BLADE AYBAS TEKİN
11 TEMMUZ 1980
Kahramanmaraş’lıydı. Ailesinin tek erkek çocuğuydu, evli ve şehadeti sırasında dokuz günlük olan bir oğlu vardı. İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir müddet öğretmenlik yaptı. Daha sonra MISK Çelik-Sen Sendikası'nın Eğitim Genel Sekreterliği görevini başladı. Ayrıca Kale Kilit Fabrikası’nda işletme müdürü olarak çalışıyordu. Olay günü iş servis otomobiliyle giderken İstanbul Güngören semtinde komünist militanlarca otosunun silâhla taranması neticesinde yanında ki iki ülkücü arkadaşıyla birlikte şehid oldu. Cenazesi Ortaköy camiinde kılınan namazdan sonra memleketi Kahramanmaraş’ta toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN BÜLENT ALP
İstanbul-Zeytinburnu semtinde oturuyordı. 17 yaşında olup, ailece ülkücüydüler. Hasköy-Halıcıoğlu’nda ağabeyine ait marangoz dükkanında çalışıyordu. Komünistler tarafından marangozhaneye baskın yapılarak kurşunlanmak suretiyle şehid edildi. Şehadetinden bir sene daha önce de yine komünistler tarafından silâh zoruyla kaçırılmış ve akıl almaz işkenceler görürken, bir fırsatını bulup ellerinden kurtulmuştu.

RUHU ŞÂD OLSUN CABBAR GÜLER
20 AĞUSTOS 1980
Adana’nın Karaisalı ilçesine bağlı Yazıbaşı köyündendi. 42 yaşında evli ve 7 çocuk babasıydı. Adana’nın Denizli mahallesinde oturuyor ve aynı mahallede bakkallık yapıyordu. Sabah erkenden bakkala gelen iki komünist katil tarafından vurularak şehid edildi. Cenazesi memleketinde toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN CAFER ÇİTİL
16 MART 1979
Sivas’lıydı. 31 yaşında, evliydi. Sivas ****** Lisesi’nde öğretmenlik yaparken CHP iktidarı tarafından Samsun Akşam Ticaret Lisesi’ne sürgün edilmişti. Ülkü-Bir mensubuydu. Samsun’daki görevine başlatıktan kısa bir süre sonra, olay günü akşam vakti okulun önünde komünist militanlar tarafından kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi Sivas’ta toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN CELAL ASLAN
HAZİRAN 1980
Çorum’un Emirbağ köyündendi. Çorum’da Eski Ekinpazarı semtinde terzilik yapıyordu. Evli ve üç çocuk babasıydı. Çorum olaylarının başladığı gün Siğorta Hastanesi civarında bulunan evinden kardeşini aramak için çıktığında komünist militanlar tarafından kardeşinin yeri gösterilmek bahanesiyle yakınındaki bir inşaata götürüldü ve orada silahla vurularak ağır yaralandı. Çorum Siğorta Hastahanesi’ne kaldırıldıysa da, tedavi imkanlarının yetersizliği yüzünden Anakara’ya sevkedildi. Ancak kurtarılamayarak şehid oldu. Cenazesi Çorum Ulu Mezarlığı’na defnedildi.

RUHU ŞÂD OLSUN CELAL ÜSTE
13 MAYIS 1979
Adana’nın Osmaniye ilçesine bağlı Bahçe köyündendi. Evli ve iki çocuk babasıydı. Ülkü-Bir üyesi olup, Adana Çukurova İlkokulu’da öğretmenlik görevi yapıyordu. Olay günü evinin balkonuna çıktığı bir sırada daha önceden pusu kurmuş olan komünist militanlar tarafından balkonuna ateş edilerek şehid edildi.

RUHU ŞÂD OLSUN CEMALETTİN KARAASLAN
27 HAZİRAN 1979
Tokat’lıydı. Ailece Tokat’ın Devegörmez mahallesinde oturuyorlardı. Tahsilini tamamlamak için İstanbul’da bulunuyordu. Beyazıtta bulunan Mola kıraathanesinde hemşehrileri Salih Tuncer ve Ahmet Karaman ile birlikte sohbet ettikleri bir sırada daha önceden komünistler tarafından yerleştirilmiş bir saatli bombanın infilâk etmesiyle ağır şekilde yaralandı. Kladırıldığı hastanede 5 gün sonra kurtarılamayarak şehid oldu. Bütün vücudu simsiyaholmuştu. Cenazesi memleketinde toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN CEMAL AKBAY
30 HAZİRAN 1978
Ağrı’nın Patnos ilçesinde oturuyor ve MHP ilçe başkanlığı görevinde bulunuyordu. Komünistlerin silâhlı saldırısı sonucu vurularak şehid edildi. Cenazesi Patnos’ta toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN CEMAL GÜLBAY
16 MAYIS 1979
Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Işıklı köyündendi. 45 yaşında olup, İstanbul-Hasköy’de terzilik yapıyordu. Beyoğlu MHP ilçe eski başkanlarındandı. Evli ve çocuk sahibiydi. Fikirtepe’de komünistler tarafından vurularak şehid edildi. Cenazesi memleketinde toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN CEMİL AYDIN
Manisa’nın Salihli kazasındandı. 30 yaşlarında olup, Manisa’nın Malta mahallesinde bakkallık yapıyordu. Olay günü komünist militanların bakkal dükkânlarına yaptıkları silâhlı baskında vurularak şehid edildi.

RUHU ŞÂD OLSUN CEMİL ÇÖLLÜ
24 HAZİRAN 1979
Manisa’lıydı. 35 yaşında, evli ve çocuk sahibiydi. Manisa’da eczacılık yapıyordu. Aynı zamanda Manisa MHP il başkanıydı. Olay günü saat 15.00 sıralarında eczanesini basan komünist militanlar tarafından kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi Manisa’da toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN CEMİL DOĞAN
1972
Gaziantep’liydi. 28 yaşında olup, evli ve çocuk sahibiydi. Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde ortaokul öğretmenliği yapıyordu. Gölbaşı ilçesinde komünistlerin saldırısına uğradığı otobüsün içinde şehid oldu. Cenazesi Gaziantep’te toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN CENGİZ ASLAN
16 MAYIS 1980
Tokatlıydı. 17 yaşında olup ailece Tokat’ta oturuyorlardı. Tokat Gaziosmanpaşa Lisesi 2. sınıf öğrencisiydi. 16 Mayıs Cuma günü Cuma namazına gitmek üzere okulundan ayrılırken komünist militanların açrıkları ateş sırasında 3 kurşun yiyerek açır yaralandı. Hastaneye kaldırıldıysa da kurtarılamayarak akşam üzeri şehadete erişti. Cenazesi Tokat’ta toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN CENGİZ BAKTEMUR
2.MAYIS 1982
Malatya'nın Doğanşehir ilçesindendi. 12 Eylül mahkemelerinin adaleti tarafından idam cezasına çarptırılmıştı. Elazığ Kapalı Cezaevi'nde sabaha karşı asılarak şehid edildi.

RUHU ŞÂD OLSUN CENGİZ MASIR
Eskişehirliydi. Ailece Eskibağlar Semtinde oturuyorlardı. Eskişehir Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisinden mezun olduktan sonra Ankara'da bir müessesede çalışmaya başladı. İşyerine komünistler tarafından düzenlenen bir baskında şehit oldu. Cenazesi Eskişehir Esentepe Mezarlığı'nda toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN CENGİZ ŞEN
Denizli'nin Çivril kazasındandı. İzmir Buca Eğitim Enstitüsü ögrencisiydi. Olay günü öğle vakti ülkücü arkadaşlarıyla birlikte Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi önünden geçtikleri bir sırada komünistlerin açtıkları ateş neticesi şehid oldu. Cenazesi memleketinde toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN CEVAT KOCA
17 MART 1978
Giresun'un Görele ilçesine bağlı Çanakçı kasabasındandı. İstanbul Ümraniye'de 1 Mayıs mahallesinde oturuyordu. Misk mensubuydu. Evli ve çocuk sahibiydi. Olay günü komünist militanlar tarafından diğer 4 ülkücü arkadaşı ile birlikte Ümraniye'de bulunan Taş Ocaklarına götürülerek şehid edildi.

RUHU ŞÂD OLSUN CEVDET ACAR
HAZİRAN 1980
Bursa'lıydı. 16 yaşında olup, ailece Araba yatağı semtinde oturuyorlardı. Aynı semtte bulunan babasına ait nalbur dükkânında çalışıyordu. Olay günü dükkanda bulunduğu sırada çivi almak bahanesiyle gelen bir komünist katil tarafından vurularak şehid edildi. Şehadeti sırasında ağabeyi ülkücülük suçundan cezaevinde bulunuyordu. Cenazesi Bursa'da toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN CEVDET KARAKAŞ
2 HAZİRAN 1981
Elazığlıydı. 21 yaşında olup ailesi ile birlikte Almanya'da bulunuyorken Türkiye'ye, vatanına dönmüştü. Adı bir avukatın öldürülmesi olayına karıştığı için tutuklanmış ve 12 Eylül adaleti tarafından idam cezasına çarptırılmıştı. Elazığ Cezaevi'nde sabaha karşı asılarak şehid edildi.

RUHU ŞÂD OLSUN CİHAN KURT
AĞUSTOS 1979
Malatyalıydı. Ailece İskenderun Dumlupınar mahallesinde oturuyorlardı. 16 yaşındaydı. Ağabeyiyle birlikte evlerine giderlerken yedi kişilik bir gurubun saldırısına uğrayıp, aldığı beş bıçak darbesiyle ağır yaralanarak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldıysa da kurtarılamayarak şehid oldu. Cenazesi İskenderun Karaağaç mezarlığına defnedildi.

RUHU ŞÂD OLSUN COŞKUN ERDAĞ
13 MAYIS 1978
Karsılıydı. Akyaka Nahiyesi'nde işçi olarak çalışıyordu. Olay günü Akyaka'dan iş dönüşü Kars'ta bulunan evine giderken trenden indikten sonra yolunu keserek kontrol etmek isteyen silahlı komünist militanlarca karşı koyması üzerine kurşunlanarak yaralandı. Üstündeki kimliğini zorla alarak inceleyen komünist katillerce aradıkları kimse olduğu anlaşılınca otamatik silahlarca tekrar taranarak şehid edildi. Cenazesi Kars'ta toprağa verildi. Şehadeti sırasında eşi hamileydi.

RUHU ŞÂD OLSUN CUMALİ ŞİMŞEK
AĞUSTOS 1981
Adanalıydı. 18 yaşında olup, Kayseri'nin Yavuzlar mahallesinde oturuyor ve Karsu Tekstil fabrikasında işçi olarak çalışıyordu. 12 Eylül'den sonra emniyet müdürlüğünde yapılan işkenceler sonucunda hiç bir suç kabul ettirilemeyince , Zincirdere Askeri Cezaevine sorgulanmak için gönderildi. Burada günlerce süren işkencelerle ağır olarak hastalandı. Cezaevi idaresince işkence izlerini saklamak için tedavi olmasına müsaade edilmediğinden komaya girerek şehid oldu. Cenazesi memleketinde toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN DAVUT TURAN
28 HAZİRAN 1978
Tokat'lı olup, Samsun Eğitim Enstitüsü öğrencisiydi. Samsun'da bulunduğu bir sırada, olay günü Zafer sinemasından Töb-Der binasına çıkan yokuşta komünist militanların silahlı saldırısına uğrayarak şehid oldu. Cenazesi Tokat'ta toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN DOĞAN TAŞOLUK
22 AĞUSTOS 1979
Konya'nın Doğanşehir ilçesindendi. 30 yaşında ve evliydi. Konya Seydişehir Alimünyum tesislerinde çalışırken Rusya'ya staj için gönderilene kadar komünizme inanıyordu. Ancak Rusya'yı gördükten sonra daha Türkiye'ye indiği an havaalanından doğruca MHP'ye gidip ülkücü olmuş. Seydişehir Alimünyum tesislerinin komünistlerin hakimiyetine geçmesi üzerine barınamayıp Antalya AntBirlik'e işçi olarak girmek istemişse de, giremeyince Tes-İş sendikasında yönetici olarak çalışmaya başlamış, bir yandan da MİSK'te fahri olarak sendikacılık eğitimciliğl yapıyordu. Olay günü Ramazan Bayramı'nı memleketinde geçirmek için garajlardan otobüs bileti alıp yolda iftar için yiyecek, çocuğu için de oyuncak hediye alarak garajlara tekrar dönerken Cumhuriyet meydanında komünistler tarafından kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi memleketinde toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN DURAN KÖMEKÇİ
1980
Adana'nın Karataş ilçesine bağlı Tuzluoğlu köyünden olup, Adana'da Yenibey mahallesinde oturuyor ve aynı mahallenin muhtarlığını yapıyordu. Evli ve 5 çocuk babasıydı. Küçük oğlu ile birlikte evlerine giderlerken komünistlerin silahlı saldırısına uğrayarak şehid oldu. Bu saldırı sırasında oğlu da şehid oldu. O sırada bir oğlu da ülkücülük suçundan cezaevinde yatıyordu.

RUHU ŞÂD OLSUN DURSUN ÖNKUZU
23 KASIM 1970
Tokat'ın Zile kazasındandı. Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu öğrencisiydi. İşgal altındaki okulda komünistler tarafından yakalanıp üç gün süren ve bisiklet pompasıyla ciğerlerine hava basmaya varan işkenceler yapıldıktan sonra okulun üçüncü katından aşağıya atılarak şehid edildi. Cenazesi memleketinde toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN EFRAHİM ŞEKER
15 HAZİRAN 1979
İstanbul-Yıldırım mahallesinde oturuyordu. Bakırköy MHP ilçe teşlilâtında çeşitli görevler almıştı. Bulgaristan göçmeni bir aileye mensup olup, öğretmenlik yapmaktaydı. Komünist katiller tarafından pusuya düşürülerek kurşunlanmak suretiyle şehid edildi.


En son ZeMAHŞER tarafından Ptsi Mart 23, 2009 4:38 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
TÜRK
KAĞAN

avatar


MesajKonu: ÜLKÜCÜ ŞEHİTLERİMİZ VE MEZAR YERLERİ   Ptsi Mart 23, 2009 4:02 pm

RUHU ŞÂD OLSUN EKREM ÇAMAŞ
24 MAYIS 1980
Samsun'un Bafra kazasındandı. Karadeniz Teknik Üniversitesinde okuyor ve Trabzon-Gülbahar mahallesinde oturuyordu. 24 yaşındaydı. Aynı zamanda ÜYD ikinci başkanlığını yürütüyordu. KTÜ'de bir saatli bombanın patlaması sonucu parçalanarak şehid oldu. Cenazesi memleketinde toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN EKREM KOCAMAN
Artvin'liydi. Ailece ülkücü fikre sahip olup, Artvin'de Sanat Okulu civarında oturuyorlar ve mobilyacılık yapıyorlardı. 21 yaşındaydı. Adnana'da komonda eri olarak askerliğini yaparken izne geldiği bir sırada anında iki kardeşi de olduğu halde evlerine giderlerken Adliye civarlarında komünistler tarafından pusuya düşürülerek kurşunlandılar. İki kardeşi ağır yaralandı. Kendisi orada şehid oldu. Cenazesi Artvin'de toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN EKREM MANAV (MAKAV)
26 EYLÜL 1979
Denzizli'liydi. Denizli'nin İlbadı mahallesinde oturuyordu. Olay günü işinden evine dönerken yolda pusu kurmuş maskeli iki komünist militan tarafından silâhla ağır yaralandı. Denizli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldıysa da doktorların kasıtlı tutumu neticesi şehid edildi. Cenazesi Denizli'de toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN EKREM TAR
17 MAYIS 1977
Ankara Teknik Yüksek Öğretmen Okulu öğrencisi olup, 23 yaşındaydı. Ankara'nın Seyranbağları semtinde oturuyordu. Seyranbağları ÜOD Kitap Lokali'nde oturduğu bir sırada lokale baskın düzenleyen komünist militanların kurşunlarına hedef olarak şehid düştü.

RUHU ŞÂD OLSUN EKREM YILMAZ
31 TEMMUZ 1977
Erzurum'luydu. İstanbul-Zeytinburnu Şabanağa semtinde oturuyor, aynı yerde kasaplık yapıyordu. 30 yaşlarında olup, evli ve çocuk sahibiydi. MHP Zeytinburnu ilçe yönetim kurulu üyeliği yapıyordu. Şabanağa semtinde bir lokantada yemek yerken komünist katilerce kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi Merkez Efendi Mezarlığında toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN EMİN EMEKLİ
Ankara'nın Etlik semtinde, Esentepe mahallesinde oturuyordu. 20 yaşlarındaydı ve seyyar satıcılık yaparak hayatını kazanıyordu. Bir sabah çalışmaya giderken komünist militanlar tarafından pusuya düşürülerek Esentepe Güneşevler semtinde şehid edildi. Naaşı bir kanalizasyon çukuruna atılmış olarak bulundu.

RUHU ŞÂD OLSUN EMRULLAH TÜRKDAĞLI
24 ŞUBAT 1980
Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesiden olup, ilçenin Kümbet mahallesinde oturuyordu. Olay günü bir arkadaşı olduğu halde evine giderken yolda pusu kuran komünist militanlar tarafından kurşunlandı. Yanındaki arkadaşı yaralanırken kendisi şehid düştü. Cenazesi Elbistan'da toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ENVER YAVUZDEMİR
10 ARALIK 1979
Artvin'liydi. Evli ve üç çocuk babası olup, 35 yaşında idi. Artvin'de Orta mahallede oturuyor ve şoförlük yapıyordu. Yanında bir arkadaşıyla barlikte evine giderken komünistler tarafından yolu kesilerek silâh tehdidiyle elleri bağlanıp dövülerek Dere mahallesine kadar götürülüp, orada bir müddet işkence yapıldıktan sonra kafasına silâhla ateş edilerek şehid edilmiştir. Cenazesi Artvin'in Tütüncüler Köyü'nde toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ERCÜMET YAHNİCİ
27 ARALIK 1979
Bahçelievler BÜD'nin kurucularından olup, Mali Bilimler ve Muhasebe Yüksekokulu öğrencisiydi. MEB'nda memur olarak çalışıyordu. Ülkücü Memurlar Derneği'nin yöneticilerindendi. Ankara Dumlupınar Caddesi üzerinde bulunan evinden işine gitmek için otosuna binerken pusuda bekleyen komünist katiller tarafından şehid edildi. Daha önce de defalarca komünistlerin saldırılarına maruz kalmıştı.

RUHU ŞÂD OLSUN ERDAL ÇOR
21 EKİM 1979
18 yaşında olup, ailesinden ayrılarak çalışmak üzere geldiği Antalya'da iş bulamayınca hamallık yaparak geçimini sağlıyordu. Ülkücü bir arkadaşıyla birlikte olay günü Antalya Lisesi'nin önünden geçerlerken bir komünistin saldırısına uğrayarak demir çucuklarla dövülerek ağır yaralandı. Ağır yaralı vaziyette kaldırıldığı hastanede girdiği komadan kurtarılamayarak üç gün sonra şehid oldu. Cenazesi Antalya Andızlı Mezarlığına defnedildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ERDEM ARABACI
10 EYLÜL 1977
Bolu'nun Düzce kazasındandı. 21 yaşındaydı. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünden yeni mezun olmuştu. Yenimahalle MHP Gençlik Kolları teşkilâtında görevliydi. Demetevler 2. Caddede oturuyordu. Mübarek Ramazan ayında Kadir Gecesi günü iftara yakın saatlerde komünistlerle yaptığı kavgadan sonra yaralanan elini pansuman ettirmek üzere gittiği eczaneden çıkarken kalabalık bir komünist grubun tekrar saldırısına uğradı. Aldığı tek kurşun yarasıyla yere yıkılınca yanına kadar sokulma cesaretini gösteren komünistler tarafından sopalarla dövülerek şehid edildi. Ailesinin tek erkek çocuğuydu, cenazesi Düzce'de toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ERDEM YEDİBELA
9 OCAK 1980
Erzurum'un İspir kazasındandı. 18 yaşındaydı. Samsun'da Cedid mahallesinde oturuyor ve işçilik yapıyordu. Olay günü akşam üzeri Samsun'da Katolik Kilisesi civarında bulunduğu sırada komünistler tarafından kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi memleketinde toprağa verildi. Daha öncede Ülkücülük suçundan cezaevine düşmüştü.

RUHU ŞÂD OLSUN ERDOĞAN BIYIK
HAZİRAN 1979
Balıkesir'liydi. 23 yaşındaydı. Balıkesir'de Gümüşçeşme Mahallesinde oturuyordu. Evliydive şehadetindenbir kaç gün önce ikinci çocuğu yeni doğmuştu. Bir fabrikada işçiydi. Mahellelerini basan komünistlerle giriştiği çatışma sırasında vurularak şehid oldu. Tek kurşunla vurulmuştu. Cenazesi Başçeşme Mezarlığına defnedildi.

RUHU ŞÂD OLSUN ERDOĞAN YILMAZ
16 ARALIK 1977
İstanbul Vefa Lisesi'de öğrenciydi. 16 yaşındaydı. Komünistlerin hakimiyetinde olan okul, komünistlerden temizlendikten sonra komünistlerin okul dışından ülkücülere yaptıkları silâhlı saldırıdan birinde okul çıkışında ülkücü grubun taranması sonucu ağır yaralanarak kaldırıldığı hastanede bir gün sonra şehid oldu.

RUHU ŞÂD OLSUN ERHAN CENGİZ
30 AĞUSTOS 1980
18 yaşındaydı. Ailece İzmit'te oturuyorlardı. Lise mezunuydu. Olay günü gece saat 22.00 sıralarında İstanbul Şehremini Başvekil Caddesi Odabaşı meydanında bir telefon klubesinde telefon görüşmesi yaparken, dokuz komünist militan tarafından ateş açıldı. Kafasına isabet eden tek kurşunla orada şehid oldu.

RUHU ŞÂD OLSUN ERKAN TERZİBAŞ
2 ŞUBAT 1980
İstanbul MHP milletvekili adayı Şaban Ali Terzibaş'ın oğluydu. 17 yaşındaydı. Babasına ait Davutpaşa semtinde bulunan oto yedek parça dükkânında çalışıyordu. Babasıyle birlikte evlerinin önünde silâhlı saldırıya uğrayarak şehid oldu.

RUHU ŞÂD OLSUN EROL ATEŞ
12 EYLÜL 1979
Bursa'lıydı. 18 yaşında, Bursa'nın Soğanlı köyü semtinde oturuyor ve Bursa MHP Teşkilâtı Yönetim Kurulunda görevli olan dayısına ait Reyhan mahallesinde Kısmet sineması yakınında bulunan kunduracı dükkânında çalışıyordu. Komünistler tarafından dükkânın taranması sonucu şehid oldu. Cenazesi Bursa'da toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN EROL ÇUĞU
17 ARALIK 1979
Samsun'luydu. 23 yaşındaydı. Samsun'da Zeytinlik Mahallesinde ailece oturuyorlardı. Erzurum İslâmi İlimler Fakultesi son sınıf öğrencisiydi. Samsun'da Devrim Lisesi civarında bir arkadaşıyla birlikte bulundukları sırada, birkaç komünist militanın mahalleye girmelerini önlemek için gayret ederlerken açılan ateş neticesi kalbinden yediği tek mermiyle orada şehid oldu. Cenazesi Samsun Yeni mezarlığına defnedildi.

RUHU ŞÂD OLSUN EROL GÜRSEOĞLU
1980
Adana Hürriyet Lisesi müdürlüğünü yapıyordu. Ülkü-Bir üyesiydi. Okul ve çevresi komünistler tarafından kurtarılmış bölge haline getirilmiş olduğundan tayini sırasında bu görevi "Diyarbakır'a sürgün edileceği" tehdidiyle kabul etmişti. Okuldaki görevine başlatıktan kısa bir süre sonra komünistlerce vurularak şehid edildi.

RUHU ŞÂD OLSUN EROL KARAGÖZ
İstanbul Küçükçekmece semtinde, Kanarya Mahallesinde oturuyordu. 17 yaşlarındaydı. Konfeksiyon işçisi olarak çalışıyordu. İstanbul Sefaköy'de komünist militanlarla giriştiği bir silâhlı çatışma sırasında gögsünden aldığı yaralar neticesi şehid oldu. Cenazesi memleketi olan Tekirdağ'ın Hayrebolu kazasında toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN EROL PINAR
Bursa'nın Gemlik ilçesi MHP İlçe Teşkilâtı Sekreterliği görevindeydi. Gemlik BORU-SAN Fabrikasında çalışıyordu. Olay günü işe giderken komünist katiller tarafından vurularak şehid edildi. Cenazesi Gemlik'te toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN EROL SELÇUK
30 NİSAN 1979
Samsun'lu olup, 17 yaşındaydı ve Samsun Devrim Lisesi öğrencisiydi. Ailece Zeytinlik Mahallesinde oturuyorlardı. Komünist militanlarla mahallesinde giriştiği bir silâhlı çatışma sırasında şehid oldu. Cenazesi Samsun'da toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN EROL TÜRKMEN
17 EKİM 1980
Ankara'lıydı. Evli ve bir çocuk babası olup, Ankara Etlik semtinde oturuyordu. 20 yaşındaydı. Ankara İncirli Lisesi'nde beklemeli öğrenciydi. 12 Eylülden sonra Ankara'da bir komiserin evini basarak karısını ve çocuğunu rehin aldıktan sonra asker ve polislerle giriştiği silâhlı çatışmadan sonra şehid oldu. Cenazesi Karşıyaka Asri mezarlığında toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN EYÜP GÖKÇEN
5 OCAK 1978
Tokat'lıydı. 22 yaşındaydı. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Teknin Üniversitesini kazanarak bir yıl kadar okula devam edebildi. Ancak okul komünistlerin eline geçmesi üzerine devam edemeyince kaydını Adana Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisine aldırmak zorunda kaldı. İstanbul'da bulunduğu sırada teşkilât bünyesinde çeşitli kademelerde görevlerde bulundu. Adana'da çıkan bir olayda polisler tarafından şedid edildi. Cenazesi memleketi Tokat'ta toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN FAHRİ DOĞAN
17 MAYIS 1976
Ankara'nın Elmadağ kazasındandı. 17 yaşındaydı. Abidinpaşa Lisesi gece bölümü öğrencisiydi ve Abidinpaşa'da oturuyordu. Başkent Lisesi önünde komünistlerle ülkücü grup arasında çıkan bir taşlama esnasında komünist gruptan silâhla ateş edilmesi üzerine vurularak yaralandı. Kladırıldığı Tıp Fakultesi Hastanesi'nde kurtarılamayarak 47 gün sonra şehid oldu. Cenazesi memleketinde toprağaverildi.

RUHU ŞÂD OLSUN FAHRETTİN YAVUZ
3 AĞUSTOS 1979
İstanbul'da Zeytinburnu-Şabanağa semtinde oturuyordu. Ülkücü İşçiler derneği mensubu olup Mensucat Santral fabrikasında işçi olarak çalışıyordu. Evli ve çocuk sahibiydi. Daha öncede Zeytinburnu MHP ilçe teşkilâtında çeşitli kademelerde görev yapmıştı. Olay günü iş dönüşü bindiği servis aracını durduran komünist militanlar tarafından kardeşiyle birlikte araçtan indirilerek kurşuna dizilmek suretiyle şehid edildi. Cenazesi Zeytinburnu Mezarlığı'na defnedildi.

RUHU ŞÂD OLSUN FAHRİYE ALTINOK
24 HAZİRAN 1980
İstanbul Gaziosmanpaşa MHP İlçe Başkanı Ali Rıza Altınok'un eşiydi. 50 yaşında olup, iki çocuk annesiydi. Gaziosmanpaşa MHP İlçe Kadın Kolları Başkanlığı yapıyordu. Olay günü saat 12.45 sıralarında Rami'da bulunan evlerine baskın yapan komünist militanlar tarafından eşi ve kızıyla birlikte şehid edildi. Cenazesi Aşiyan mezarlığına defnedildi.

RUHU ŞÂD OLSUN FARUK ÇINAR
10 AĞUSTOS 1978
Gaziantep'in Kilis kazasındandı. 23 yaşında olup, Kilis'te camcılık yapıyordu. Olay günü gece evine dönerken Güneş Sinemasının önüne geldiği bir sırada yanına yaklaşan bir otomobilden inen silâhlı komünist militanların saldırısına uğrayarak şehid edildi. Cenazesi Kilis'te toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN FARUK FERAH
5 NİSAN 1980
18 yaşındaydı. Ailece Eskişehir'in Esentepe mahallesinde oturuyorlardı. Eskişehir Bahçelievler Lisesi'nden yeni mezun olmuş, ülkücülük suçundan girdiği cezaevinden dokuz gün önce tahliye edilmişti. Eskişehir Genç Ülkücüler Derneği başkanlığı yapmaktaydı. Olay günü Eskişehir Köprübaşında miting düzenleyen komünistlerden bir grupla giriştiği silâhlı çatışma neticesi vurularak şehid oldu. Cenazesi Esentepe mezarlığına defnedidi. Oğlunu kaybetmenin acısına dayanamayan babası kısa sıra sonra vefat etti. 12 Eylül 1980 den sonra mezar başına dikilen, üzerinde:
"Bir Leyle-yi Kadirde, düşen din için yere" mısra'ı ile başlayan şiirin bulunduğu mezar taşı polisler tarafından sökülerek götürüldü.

RUHU ŞÂD OLSUN FARUK KARTAL
24 EYLÜL 1979
Eemekli astsubay olup İstanbul Şirinevler semtinde manifaturacılık yapmaktaydı. 50 yaşlarında ve evliydi. Bakırköy MHP İlçe Başkanlığı görevinde bulunmştu. Kocasinan, Mareşal Fevzi Çakmak caddesinde bulunan dükkânına akşam saat 21.00 sıralarında baskın düzenleyen komünist militanların kurşunlarına hedef olarak şehid oldu.

RUHU ŞÂD OLSUN FEHİM ERİŞTİ
18 NİSAN 1979
Artvin'in Şavşat İlçesine bağlı Yavuz köyündendi. 35 yaşında olup Rize'de oturuyordu. Evli ve üçü erkek biri kız dört çocuk babasıydı. Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakultesi mezunu olup, tarih öğretmenliği yapıyordu. CHP iktidarının başlamasıyla birlikte görev yaptığı Erzurum Kazım Karabekir Eğitim Ensttitüsü Sosyal Bilgiler bölüm başkanlığından alınarak Rize Lisesine, oradan da Rize İmam-Hatip Lisesi'ne sürgün edilmişti. Olay günü sabahı görevine gitmek için saat 08.30 sıralarında evinden çıktığında pusu kurmuş iki komünist militanın silâhlı saldırısına uğrayarak 12 kurşunla vurulup şehid oldu. Cenazesi aile kabristanlığına defnedildi.

RUHU ŞÂD OLSUN FERİDUN BAŞ
22 MART 1978
Samsun'da lise öğretmenilği yapmaktaydı. Ülkü-Bir mensubuydu, 30 yaşlarında olup evliydi. Olay günü komünist militanlarca silâh zoruyla kaçırılıp Havza kazası yakınlarında kırlık arazide bir ağaca bağlanarak işkence yapmak suretiyle şehid edildi.

RUHU ŞÂD OLSUN FEVZİ DOĞAN
26 MAYIS 1975
Adana'nın Osmaniye kazasına bağlı Kımıtlı kasabasındandı. 22 yaşında olup İskenderun Endüsri Meslek Lisesi 2.sınıf öğrencisiydi. Okuldaki ülkücü grubun başkanlığını yapıyordu. Okul tatili münasebetiyle Kırmıtlıdaki ailesinin yanında bulunduğu sırada kardeşi ve amca oğluyla birlikte evlerine giderlerken komünistler tarafından pusuya düşürülerek kurşunlanmak suretiyle şehid edildi. Yanında yaralanan amca oğlu Yunus Doğan da bu olaydan bir buçuk sene sonra şehid edildi.

RUHU ŞÂD OLSUN FEVZİ KÖSEAYDIN
18 AĞUSTOS 1979
Kayseri'liydi. Ailece Plevne mahallesinde oturuyorlardı. 18 yaşındaydı. Komünistlerin Kayseri'de MHP ve Ülkücü Kuruluşlar aleyhine düzenledikleri yürüyüşü yapacakları akşam Plevne mahallesindeki evine giderken iftar vaktinde komünistler tarafından sırtından kurşunlanarak orucunu açmadan şehid edildi. Cenazesi polis tarafından kaçırılmak istendi, Asri mezarlıkta toprağa verildi.

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
TÜRK
KAĞAN

avatar


MesajKonu: ÜLKÜCÜ ŞEHİTLERİMİZ VE MEZAR YERLERİ   Ptsi Mart 23, 2009 4:05 pm

RUHU ŞÂD OLSUN FEVZİ NUR AYDIN
21 ŞUBAT 1979
Kars'lıydı. Ailece Kars Ortakapı mahallesnde oturuyorlardı. 20 yaşlarında olup evli ve iki çocuk babasıydı. Kars Eğitim Enstitüsü öğrencisiydi. Olay günü evinden çıkarak okula gitmek için toplanan Ülkücü arkadaşlarına katılmak üzere yolda ilerlediği sırada komünist militanların silâhlı saldırısına uğrayarak şehit oldu. Cenazesi Kars'ta toprağa verildi.

RUHU ŞÂD OLSUN FİGEN ÇÖKTÜ
21 AĞUSTOS 1980
Adana'nın Karataş İlçesine bağlı Yemişli köyündendi. 19 yaşında olup, Adana Ticaret Lisesi'nde okurken komünistlerin baskıları sebebiyle tahsiline ara vermek mecburiyetinde kalmıştı. Çukobirlik Müdürlüğü'nde sekreter olarak çalışıyor ve Türkocağı mahallesinde ailece oturuyorlardı. Olay günü evlerine baskın yapan komünist bir militan tarafından kurşunlanarak şehid edildi. Cenazesi Yemişli Köyü Mezarlığı'na defnedildi.

RUHU ŞÂD OLSUN FİKRİ ARIKAN
27 MART 1982
Çorum'un Alaca kazasındandı. Ankara Türközü Bademlidere semtinde oturuyordu. 32 yaşındaydı. Ankara'nın Solfasol köyü yakınlarında meydana gelen ve kamuoyunca "Çuval cinayeti" olarak bilinen olayın faali olduğu iddiasıyla yargılandığı 12 Eylül mahkemelerince idam cezasına çarptırılmıştı. Mamak Askeri Cezaevinde kaldığı ölüm hücresinden alınarak götürüldüğü Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nde sabaha karşı asılarak şehid edildi. Cenazesi Ankara Karşıyaka Mezarlığı'na defnedildi
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
ülkü gülü/m
KAĞAN

avatar


MesajKonu: Geri: ÜLKÜCÜ ŞEHİTLERİMİZ VE MEZAR YERLERİ   Ptsi Haz. 15, 2009 9:02 pm

en güzel cevap bu resim herhalde
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
galenhilion
.
.MesajKonu: Geri: ÜLKÜCÜ ŞEHİTLERİMİZ VE MEZAR YERLERİ   Perş. Kas. 26, 2009 4:14 pm

çok güzel çalışma olmuş. Ellerinize sağlık
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
HasKurt-40
.
.
avatar


MesajKonu: Geri: ÜLKÜCÜ ŞEHİTLERİMİZ VE MEZAR YERLERİ   Cuma Kas. 27, 2009 10:34 pm

EmeT demiş ki:
en güzel cevap bu resim herhalde
Bu resimlere bakarak birlik ve beraberligimizi bozmadan
Sehitlerimizin yolunda devam etmeliyiz
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
ÜLKÜCÜ ŞEHİTLERİMİZ VE MEZAR YERLERİ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ÜREME VE ÇEŞİTLERİ
» Geniş Aile Dizi Çekimi

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
BOZKURTLAR OTAĞI :: ÜLKÜMÜZ TURAN :: ŞEHİTLERİMİZ-
Buraya geçin: