BOZKURTLAR OTAĞI
BOZKURTLARIN OTAĞINA HOŞGELDİNİZ.

ÜYE ADI OLARAK TÜRKÇE İSİMLER KULLANINIZ.
AKSİ DURUMDA ÜYELİĞİNİZ KABUL EDİLMEYECEKTİR.

ÜYELİĞİNİZİN HEMEN AKTİF OLMASI İÇİN MAİL ADRESİNİZE GELEN ÜYELİK AKTİVASYON LİNKİNE TIKLAYINIZ.

BOZKURTLAR OTAĞI
BOZKURTLARIN OTAĞINA HOŞGELDİNİZ.

ÜYE ADI OLARAK TÜRKÇE İSİMLER KULLANINIZ.
AKSİ DURUMDA ÜYELİĞİNİZ KABUL EDİLMEYECEKTİR.

ÜYELİĞİNİZİN HEMEN AKTİF OLMASI İÇİN MAİL ADRESİNİZE GELEN ÜYELİK AKTİVASYON LİNKİNE TIKLAYINIZ.

BOZKURTLAR OTAĞI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ÜLKÜCÜ HAREKET ENGELLENEMEZ

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Sayfayı FaceBook'ta Paylaş

MHP, Milletini düşünen beyinler yetiştiriyor

YazarMesaj
alpurungu26
KAĞAN
KAĞAN
alpurungu26

MHP, Milletini düşünen beyinler yetiştiriyor Empty
MesajKonu: MHP, Milletini düşünen beyinler yetiştiriyor   MHP, Milletini düşünen beyinler yetiştiriyor Icon_minitimePaz Ocak 24, 2010 9:09 pm

MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Yalçın, MHP'nin eğitim çalışmalarını yazarımız Yıldıray Çiçek'e anlattı. Yalçın, "Sokak değil okul, çatışma değil siyaset, kavga değil iktidar" diyen MHP, öncü bir kadro hareketi olarak, yeni dönemde Türk milletinin duyan kulağı, gören gözü, düşünen beyni olacaktır" dedi. MHP'nin eğitim çalışmalarını ve Siyaset Okulu'nun amacını yazarımız Yıldıray Çiçek'e anlatan Parti içi eğitimden sorumlu MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Yalçın, Ciddi bir yayın faaliyeti ile MHP'nin dayandığı kırk yıllık entelektüel ve fikri birikimleri milletin hizmetine sunmak arzusunda olduklarını söyledi. MHP olarak çok yakında çağdaş bazı adımlar atacaklarını belirten Yalçın, "Uzaktan eğitim" ve "yerinde eğitim" projelerini çok yakında hayata geçireceğiz. MHP; genel merkezi ve bütün teşkilatlarıyla yurt sathında yeni bir siyaset biçiminin, anlayışının okulu ve öncüsü haline gelecektir" dedi.

Yıldıray Çiçek sordu, Prof. Dr. Semih Yalçın, bütün ayrıntılarıyla anlattı.

-Sayın Yalçın, MHP'nin Parti İçi Eğitim, Siyaset ve Liderlik Okulundan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak son dönemlerde yoğun bir çalışma trafiği içindesiniz, bize çalışmalarınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Sayın Çiçek, öncelikle Partimizin eğitim işleri hakkında bir söyleşi yaparak, konuyla ilgili gayretlerimizi ve düşüncelerimizi kamuoyuna duyurma fırsatını verdiğiniz için şahsınızda Ortadoğu Gazetemizin değerli yöneticilerine teşekkür ederim.

Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli Bey'in de belirttiği gibi "Siyasetin kaynağı ve öncelikli ilgi alanı insandır. İnsanın mutluluğu, refahı, huzuru ve onuru günümüz siyasetinin odağı olmuş; siyaset anlayışları, siyaset üslubu ve siyaset tercihleri bu temel üzerinde yükselmeye başlamıştır. Nerede bir insan varsa, nerede bir insanın karşılaştığı bir sorun görülüyorsa siyaset bunların çözümüne kafa yormak, akıl üretmek ve çözüm bulmak mecburiyetindedir. Günümüzün siyaset algısı ve ulaştığı seviye bunu gerektirmektedir."

Aziz milletimizi asırlar boyunca onurlu bir millet olarak yaşatan "Ey Oğul! İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın" sözlerinde ifadesini bulan, insan merkezli binlerce yıllık Türk devlet felsefesinin ve kırk yıllık MHP siyaset ekolü ve okulunun güçlü bir tezahürü olan Sayın Genel Başkanımızın yukarıdaki sözlerini direktif kabul ederek yeni dönemde insanımızı eğitme çalışmalarımıza hız vermiş bulunuyoruz.

GENÇ SİYASETÇİLER YETİŞECEK

Eğitim çalışmalarımızı öncelikle iki ana alanda yoğunlaştırmış bulunuyoruz. Bunların ilki, 10 Ekim 2009'da Liderimiz Sayın Bahçeli tarafından açılışı yapılan "MHP Siyaset ve Liderlik Okulu"ndaki eğitim çalışmalarımız; ikincisi de 11 Ocak 2010'da başlattığımız "MHP Parti Okulu"ndaki eğitim çalışmalarımızdır.

Bu çalışmaların ilki daha çok ülkemizin yarınlarını şekillendirecek olan dürüst, ilkeli, vizyon sahibi, milli ve manevi değerlerimizi özümsemiş genç siyasetçilerin MHP çatısı altında yetişmelerini sağlamaktır. İkinci çalışmamız daha çok aynı ilke ve değerleri zaten kişiliğinde geliştirmiş olan MHP yöneticisi arkadaşlarımızı siyasetin güncel gelişmeleri bağlamında bilgilendirerek, donanımlarını daha da geliştirmelerine katkıda bulunmak amaçlıdır.

MİLLETİNİ DÜŞÜNEN BEYNLER

Şüphesiz eğitim çalışmalarımız sadece bu iki alandan ibaret değildir. Ciddi bir yayın faaliyeti ile MHP'nin dayandığı kırk yıllık entelektüel ve fikri birikimi milletimizin hizmetine sunmak arzusundayız. Çalışma arkadaşlarımızın gayretleriyle pek çok alanda ve geçmişte olduğu gibi eğitim alanında da MHP olarak çağdaş bazı adımları yakında atacağız. Mesela elektronik ortamdan yararlanarak "uzaktan eğitim" ve "yerinde eğitim" projelerini çok yakında hayata geçireceğiz. MHP; genel merkezi ve bütün teşkilatlarıyla yurt sathında yeni bir siyaset biçiminin, anlayışının okulu ve öncüsü haline gelecektir. Ayrıntılarını belki az sonra anlatacağım bu çalışmalarla "Sokak değil okul, çatışma değil siyaset, kavga değil iktidar" diyen MHP, öncü bir kadro hareketi olarak, yeni dönemde Türk milletinin duyan kulağı, gören gözü, düşünen beyni olacaktır.

SİYASETTE SEVİYE GETİRİYORUZ

-MHP bünyesinde açılan ve sorumluluğunu üstlendiğiniz 'Siyaset ve Liderlik Okulu' 2009'un son aylarında birinci dönem mezunlarını verdi. Bu okula çok büyük önem veren MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin de katılımı ile okuldan mezun olan öğrencilere sertifikaları törenle takdim edildi. 2. Dönem eğitim faaliyetlerine yeni kayıt olan öğrencilerle devam eden bu okulun kamuoyunda oluşan yansımaları ne olmuştur? Talepler ne düzeydedir ve bu okulun temel amacını bir kez daha okuyucularımızla paylaşır mısınız?

Son yıllarda, özellikle AKP iktidarında Türk siyaseti "bürokratik-seçkinci" bir anlayış ile adeta halk dalkavukluğuna varan boyutta bir "popülist" anlayış arasına sıkıştırılmış bulunmaktadır. Kısa sürede kendisini seçen halka yabancılaşmış, halkımızın gerçek sorunlarından uzaklaşmış ve adeta "sanal" gündemlerle oluşturulmuş bir siyaset anlayışı Türkiye'ye ve insanımıza dayatılır hale gelmiştir. Bu siyaset anlayışı ne milli ne de manevi değer tanımaktadır. Türk milletinin ne kadar kutsalı varsa maalesef bu dönemde tartışmaya açılmış ve bu değerler siyaset adına kirletilmiştir.

İşte bu ortamda MHP olarak bu kirlenmiş ve Türk milletine yabancılaşmış siyaset anlayışını ortadan kaldırarak, siyaseti bu büyük millete bir hizmet aracı haline getireceğiz. Siyaset ve Liderlik Okulumuz; Liderimiz Sayın Dr. Devlet Bahçeli'nin de sık sık vurguladığı üzere "geleceği başkaları tarafından belirlenen değil, geleceği kendisi belirleyen; çağın dinamiklerini kavrayıp, Türk Milletini ve Türkiye'yi küresel alana kendi kimlik ve değerleri ile taşımaya aday" yeni bir siyaset anlayışını ve siyasetçi tipini geliştirecektir.

SİYASET OKULU MHP'NİN GETİRDİĞİ BİR YENİLİK

Aslında bu faaliyet yani "Siyaset ve Liderlik Okulu" Türk siyaset sahnesine MHP'nin soktuğu bir yeniliktir. Bu okul kapsamında yürüttüğümüz eğitim çalışmaları sadece partililerimize açık olan bir faaliyet değildir. MHP çatısı altında dürüst ve ilkeli siyaset konusunda eğitim almak isteyen herkese açık bir faaliyettir. Bu yeni dönemde Siyaset ve Liderlik Okulumuzun eğitim programlarına katılmak isteyen öğrencilerimizin özellikle bir üniversite veya yüksek okul mezunu olmalarını istiyoruz. Kendi konularında uzman hocalarımız ile bu gençlerimizin yetişmeleri için "Liderlik, Küreselleşme, Temel Hukuk Bilgileri, Siyasi Partiler ve Seçim, Uluslar arası İlişkiler ve Türkiye, Türkiye ve Dünya Ekonomileri, Araştırma Proje Sunumu, Siyaset Sosyolojisi" gibi konularda çok önemli dersler veriyoruz. Yine öğrencilerimizin yazma ve hitabet becerilerini geliştirmek amacıyla bazı uygulamalar yaptırıyoruz. Belli konularda araştırmalar hazırlatıyoruz.

TANINMIŞ BİLİK ADAMLARI DERS VERİYOR

Bu kapsamda yürütülen önemli bir çalışma da tanınmış bazı devlet ve bilim adamlarının Türkiye'nin ve Dünyanın yaşadığı sorun alanları hakkındaki düşüncelerini öğrencilerimizle paylaşmalarını sağlamak için sohbet toplantıları, söyleşiler ve beyin fırtınası şeklinde toplantılar düzenliyoruz. Bu toplantıların inter-aktif olması için de uzun bir tartışma (soru-cevap) aşaması ayırıyoruz. Bu çerçevede Sayın Prof. Dr. Oya AKGÖNENÇ, Sayın Emekli Büyükelçi Dr. Bilal ŞİMŞİR, Sayın Kamran İNAN ve 9. Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman DEMİREL öğrencilerimizle buluşmuşlardır.

Yine Siyaset ve Liderlik Okulumuz tarafından Türkiye'nin gündemindeki aktüel önemli konular hakkında geniş katılımlı paneller düzenliyoruz. Bunların ilki "Ermeni Meselesi", ikincisi de "Terör ve Terörizm" konusunda yapılmıştır.

Şüphesiz bu tip toplantıların temel amacı okulumuz öğrencilerini yetiştirmek, yarına hazırlamaktır. Bu toplantıların MHP kitlesini, MHP'ye gönül veren insanlarımızı da bilinçlendirmek ve bu bilimsel yaklaşımlardan yeni siyasetler üretmek için yararlanmak gibi bir diğer işlevi de vardır.

SİYASET OKULUNA BÜYÜK İLGİ VAR

Okulumuza çok ciddi bir talep oluşmuştur. Bu talep aslında MHP ve Liderimize olan teveccühü ve güveni de göstermektedir. Maalesef bizi üzen konu, müracaat eden herkesi aynı anda okulumuza alamamaktır. Eğitimlerimiz, iki ayrı salonda 10 haftalık ve toplam 72 saat sürmektedir. Her dönem için sadece kırk öğrenci kabul edebilmekteyiz.

Okulumuzu bitiren öğrencilerimiz önümüzdeki süreçte istedikleri takdirde MHP teşkilatlarında görev alabilecekler ve Türk siyasetine taze bir kan getireceklerdir.

Okulumuz bitiren ve sertifikalarını Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli'nin elinden alan öğrencilerimiz, çok memnun olduklarını, ufuklarının değiştiğini, analiz ve karar verme, kriz yönetme gibi yeteneklerinin geliştiğini ve olaylara daha sağlam bir bakış açısı ile baktıklarını ifade etmektedirler. Bu da bizi ve çok değerli hocalarımızı fazlası ile memnun etmektedir.

"ÖĞRENEN ORGANİZASYON" MODELİ

-Ayrıca yine parti bünyesinde Türkiye genelindeki il-ilçe ve belde teşkilat yöneticilerine bir eğitim programı başlattınız. Bu eğitim programının amacı ve çalışmaları hakkında da bilgi verir misiniz?

MHP parti içi eğitimi ile amacımız; partimizde, kamu kurum ve kuruluşlarında, milletlerarası görüşmelerde, platformlarda görev almaya aday yöneticileri, siyasi görüşlerimizi araştırma ve geliştirme, sunma metodu kazanmış siyasetçileri, ortak bilgi, ortak dil, ortak tavır kullanan partilileri yeni siyaset anlayışına hazırlamaktır. Yeni siyaset yapma şeklinin bilgiye dayalı siyaset olduğu bir gerçektir. Buradan hareketle kalıcı ve öğretici metot kaçınılmazdır. Bu faaliyet aynı zamanda "öğrenen organizasyon" modelinin hayata geçirilmesi amacına matuftur.

Bugün ve yarınlarda parti üst düzey yöneticisi olabilecek, halk katmanlarında partiyi temsil edebilecek kadroların yetiştirilmesine yönelik programımız araştırma, geliştirme, çözüm üretme, sunma ve yönlendirme metodu kazandırabilme imkânına sahiptir. Programımızın temel felsefesi ise milli kültür, gelenek, görenek ve dinamiklerimize dayalı çağdaş ve evrensel tüm olayları, kavramları okuyabilen bugüne ve geleceğe yönelik düşünce, vizyon sahibi kadro ve yönetici yetiştirebilmektir.

PARTİ İÇİ EĞİTİM FAALİYETLERİNE HIZ VERDİK

Bu nedenle Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin direktifleri doğrultusunda yeni dönemle birlikte parti içi eğitim faaliyetlerine hız verilmiştir. 2010 yılının ilk 6 ayı içinde eş zamanlı fakat farklı hedef kitlelere hitap edecek programlar Genel Merkezimiz tarafından tatbik edilecektir. Bu çalışmalar 7 Ocak tarihli MYK toplantısı sonrasından itibaren hız kazanmıştır. 2010 yılını; genel seçimlere hazırlanma adına seferberlik yılı olarak görüyor ve hazırlıklarımızı bu şuura hizmet etmek üzere şekillendiriyoruz. İlk altı aydan sonra Türkiye'nin gündemine göre yeni eğitim planlamaları yapılacaktır.

EĞİTİMDE İKİ AŞAMALI PLAN

Alınan kararlar doğrultusunda Parti Okulumuzun faaliyetleri 11 Ocaktan itibaren başlatılmıştır. Parti Okulu faaliyetleri birbirini tamamlar nitelikte iki aşamalı olarak planlanmıştır. İlk etapta Türkiye'de bulunan tüm il ve ilçe teşkilatlarından seçilmiş yönetici kadro Ankara'ya davet edilerek iki günlük bir seminere alınacaktır. 11 hafta sürecek olan bu uygulamamızda yaklaşık altı bin dava arkadaşımız eğitim amaçlı Genel Merkez binamızı ziyaret etmiş olacaktır.

Parti Okulumuza gelen yöneticilerimiz iki gün içinde 12 teorik ve uygulamalı olmak üzere toplam 13 ders görecektir. Derslerin bir kısmı akademisyenlerimiz, bir kısmı ise divan üyelerimiz tarafından verilecektir.

İkinci etapta ise 'Yönetici Eğitimi Semineri' programının hemen akabinde Mart ayının ikinci yarısından itibaren benim başkanlığımdaki akademisyenler grubuyla tüm illerimiz ziyaret edilecektir. Bu ziyaretlerimizde il başkanlıklarımızın organizasyonuyla birer günlük programlar yapılacaktır. Eğitim amaçlı olan bu çalışmalarda illerimizin talepleri de dikkate alınacaktır. Böylece bir anlamda "yerinde eğitim" gerçekleştirilmiş olacaktır.

MHP'LİLER HER KONUDA DONANIMLI OLACAK

-Siyasette birçok konuya öncülülük eden, eğitim faaliyetleri konusunda hep ilkleri gerçekleştiren MHP olarak önümüzdeki dönem yapacağınız yahut yapmayı düşündüğünüz yeni faaliyetler hakkında kamuoyunu biraz aydınlatır mısınız?

Sayın Çiçek, bu soru çok önemli. Niçin? Çünkü sizin de bildiğiniz gibi eğitim bir süreçtir. Eğitim adeta insanı doğuşundan ölümüne kadar kuşatır ve meyveleri hemen alınmaz, yani eğitimin sonuçlarını zaman içinde alırsınız. Biz de bu düşüncelerle İnsan ve hizmet merkezli siyaset anlayışımızın bir gereği olarak yöneticilerimiz ve MHP'ye gönül veren insanlarımızı her süreçte daha donanımlı bir hale getirmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda aşağıdaki çalışmaları da planlamış bulunuyoruz. Bu çalışmaların da alt yapılarını oluşturuyoruz.

Öncelikle Genel Merkezimizde il ve ilçelerimizle eğitime yönelik irtibatımızı sağlayacak ve en yeni teknolojik imkânların kullanıldığı bir "Uzaktan Eğitim Merkezi" bahar aylarında oluşturulacaktır.

KİTAPÇIKLAR, CDLER, HAZIRLANACAK

Yine Genel Merkez bünyesinde planlanarak uygulanacak olan birer, ikişer veya üçer günlük eğitim çalışmalarına bütün yıl boyunca bayanların, belediye meclis üyelerinin, belediye başkanlarının veya Genel Merkezimizce ihtiyaç duyulan teşkilat birimlerinin davetiyle devam edilecektir.

"Çalıştay" ve "Kurultay" gibi faaliyetlerin yanı sıra panel, konferans ve söyleşilerin tertip edilmesine devam edilecektir.

Özel konularda partililerimizi bilgilendirme amaçlı kitapçıklar, CDler, hazırlanarak il ve ilçe teşkilatlarımıza gönderilecektir.

Yine bu kapsamda Genel Merkezde yürütülen bu eğitim çalışmalarının benzerleri bizim bilgimiz dâhilinde İl ve İlçe Başkanlıklarımızca da aynı şevk ve heyecanla kendi il ve ilçelerinde yürütülecektir. Bu faaliyetler Genel Merkezimiz tarafından her hal ve şartta desteklenecektir.

MİRASIMIZA SAHİP ÇIKALIM

-MHP Genel merkezinde eğitim çalışmalarının yükünü omuzlayan birisi olarak, Türkiye genelindeki MHP teşkilatlarında görev yapan yahut MHP'ye gönül verenlere iletmek istediğiniz mesajlar var mıdır?

Sayın Çiçek, biliyorsunuz son dönemde Türkiye sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Bin yıllık kardeşliğimizi yıkmak için çeşitli oyunlar oynanıyor. Türkiye yedi yıldır "korkular, endişeler, kaygılar" ülkesi haline getirilmiş; yedi yıl önce "mağdurluk" edebiyatıyla halkımızın önüne çıkan AKP İktidarı bugün "mağrur" haline gelmiş, kendisi yeni "mağdurlar" yaratmıştır. Ülkemiz bir taraftan "darbe, cunta, suikast" iddiaları ile sarsılırken, bir taraftan da sahte bir "demokrasi cenneti" olarak takdim edilmektedir. AKP zihniyeti, siyasetin hem üslubunu, hem de içeriğini kirletmiştir. Halkın her kesimi, sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve meslek odaları ile çatışan, milletimizin feryatlarına kulaklarını tıkayan bir siyaset anlayışı ülkemizde egemen kılınmıştır.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ YAŞATMAYA KARARLIYIZ

Türkiye'nin en kısa zamanda bu köhneleşmiş siyaset zihniyetinden kurtarılması lazımdır. İşte, MHP olarak yeni dönemde insanı ve hizmeti esas alan yeni bir siyaset anlayışı ile aziz milletimizi kucaklamamızın sebebi budur. Türkiye çaresiz değildir. Türk milleti, hem "Bin yıllık kardeşliğini" hem de binlerce yıllık tarihsel bir mirasa sahip "Türkiye Cumhuriyeti Devleti"ni sonsuza kadar yaşatacaktır. MHP kadroları ve siyaset anlayışı bu ideal ve iradenin kadrolarıdır, siyaset anlayışıdır. Bundan dolayı 9. Olağan Büyük Kurultayımızın adını "SONSUZA KADAR VAR OL TÜRKİYE" koyduk. Yine bunun için 13 Aralık 2009 tarihinde Ankara Tandoğan'da yaptığımız görkemli açık hava toplantısının adını "BİN YILLIK KARDEŞLİĞİ YAŞA VE YAŞAT" konmuştur.

Aziz Milletimiz şunu iyi bilmelidir ki; ilkeli, tutarlı, dürüst ve kucaklayıcı siyaset anlayışımız ile; liderimizin de belirttiği gibi MHP kadroları olarak, "Türkiye'de yaklaşık kırk yıldır devam eden popülist siyaset-geçim kaygısı, siyaset-yandaş kayırması ilişkilerini ve bunu oya tahvil etme kısır döngüsünü siyaset sahnesinden çıkaracağız."

LİDERİMİZİN MESAJINI İYİ ALGILAYALIM

Bu konudaki görüşlerimi müsaadenizle, Genel Başkanımız Sayın Dr. Devlet Bahçeli'nin Siyaset ve Liderlik Okulumuzun ilk dönem mezunlarının Sertifika Töreni'nde yaptığı konuşmalarından kısa bir alıntı yaparak bitirmek istiyorum: Kendi ifadeleri ile "eğitim ve öğretime çok özel önem veren ve bu konuda hedefleri olan" Sayın liderimiz şöyle diyor:

"Bize düşen görev, siyasetin doğasında var olan yerelden merkeze doğru yükselme kanallarını açık tutarak 'saha'dan siyasetçi yetiştirmeyi sürdürürken, diğer taraftan siyaseti bilim disiplini içinde anlamış, algılamış eğitilmiş kadrolarını siyasete katabilmek olmalıdır.

Milletimizin gönlünde cevap bulmuş ve yaygınlaşmış siyaset alanı yatay siyasetin omurgasını oluştururken, uzmanlaşmış kadroların süreçleri, durumları ve geleceği yorumlayan vizyonları ise dikey siyasetin gücünü artıracaktır.

Bu yolla hem toplumsallaşma mümkün olacak, hem de adına ve birlikte siyaset yaptığımız milletlimizin sorunlarına ön almak ve çözüm bulmak söz konusu hale gelecektir.

Bu yatay ve dikey boyutları olan iki kanatlı siyaset yapılanmasını başardığımız ve ulaştığımız ölçüde yalnızca partimizin yükselmesini sağlamakla kalmayacağız, aynı zamanda, kalıcı olacak, kök salacak, geçici ve küçük başarılarla avunmayacak bir siyaset anlayışını ülkemize kazandırmış olacağız."

-Sayın E. Semih Yalçın, bu aydınlatıcı ve mesaj yüklü söyleşiden dolayı teşekkür ediyor, MHP'nin Eğitim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Sayın Hocam, Allah yardımcınız olsun.

Yıldıray Çiçek

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Türk milletini nasıl tarif etmeliyiz?